Možná jste to už také zažili. Jdete mimo domov, ale při návratu klíče ne a ne najít. Převrátíte kapsy, kabelku a nenacházíte. Zřejmě jste je někde ztratili. Stejně tak se stane, že vyběhneme z bytu jenom něco vyřešit na chodbu, přebrat poštu nebo pustit psa na zahrádku. Přijde průvanová vlna a problém je na světě. Dveře se zaklapnou a klíče jsou uvnitř bytu. A začíná panika. Co nyní? Kam se obrátit? Jak situaci vyřešit? Nepanikařte. Většina těchto situací se dá dobře vyřešit, i když nás to bude nějaký ten peníz stát.

zámek dveří

Co dělat?

1/ Uklidníme se a snažíme se zajistit si nějaké zázemí, než situaci vyřešíme. Vše se snáz řeší z teplého bytu souseda nebo příbuzného než ze studeného chodníku, zejména, když nejsme dost oblečení nebo nemáme u sebe telefon.

2/ Ve většině případů se nám snaží okolí pomoci. Doporučujeme zvolit pomoc zámečnické pohotovosti. Všude ve větších městech tahle služba non stop funguje a dobře se o náš problém postará. Tam, kde jsou dveře jen zabouchnuté, není otevření problém. Dveře se při otevírání ani nepoškodí. Tam, kde jsou dveře uzamčené, je situace horší, pak je nutné volat speciální zámečníky a oprava je náročnější jak finančně, tak i na poškození dveří.
svazek klíčů

3/ Pokud nemůžeme sehnat žádnou takovou službu, nesnažme se o překonání zámku svépomocí. Jednak se nám to zejména u bezpečnostních kování zřejmě nepodaří a jednak si dveře poškodíme tak, že návrat do původního stavu bude problematický. Využijme pohostinnosti sousedů nebo příbuzných a řešme situaci s chladnou hlavou.

4/ Nemáme-li jinou možnost, voláme na pomoc hasiče. Pokud je musíme zavolat, pak v situaci, že by nepřístupností bytu vznikly další škody, třeba požár z připáleného kastrolu, únik plynu při přetečení polévky na kamnech nebo je-li v bytě uzamknuté zvíře nebo člověk, který není zabezpečen. Pak je třeba volat hasičský sbor nebo policii. Tito vyškolení pracovníci si umí s těmito situacemi poradit. Mají kontakty na zámečnické specialisty, v nejhorším případě umí dveře vyrazit či vysadit tak, aby napáchali co nejmenší škody.

Rada je jediná, nechte si u někoho spolehlivého rezervní klíče. Noste u sebe telefonní číslo na pohotovostní zámečnictví, nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit.