Co je to Kelp

V hlubinách chladných oceánů a moří, ale i při pobřeží, roste volně (anebo se pěstuje záměrně) mořská řasa Chaluha bublinatá. Její název opravdu souvisí se vzhledem jednotlivých plátů, které jsou dlouhé až několik metrů, a na některých místech pokryté hrbolky, připomínajícími bubliny. Chaluhu bublinatou známe pod názvem Kelp, případně Kombu. Lze ji pořídit v prodejnách zdravé výživy a v takto zaměřených e-shopech.

řasa na písku

Co získáme zakoupením řasy Kelp – obsahuje zvýšené množství minerálních a stopových prvků a vitamínů a tím nám může významně obohatit jídelníček. Tyto látky lidské tělo využije jako stavební kameny pro buněčnou obnovu, zvláště v dnešní uspěchané době plné shonu a stresu. Mohou být nápomocné při přechodu jídelníčku do zdravější varianty (výrazné omezení masa, cukrovinek, bílé mouky, ztužených tuků, alkoholu atp.)

V jaké podobě je lze zakoupit – nejčastěji se jedná o nasekané a usušené pláty zabalené v polyetylenových či polypropylenových, zdravotně nezávadných sáčcích. Takto se obvykle prodávají pod názvem Kombu, což je vžité jméno tohoto druhu mořských řas, známé především v Asii a mezi příznivci Tradiční čínské medicíny a makrobiotiky. Můžeme je ovšem pořídit i ve formě prášku nebo tablet, přičemž kvalita výchozí suroviny je u všech těchto forem přibližně stejná.

řasa Kel

Na povrchu celistvých plátů se často objevuje bílý povlak, který může být matoucí, a některé konzumenty může odradit, že jde např. o plíseň. Není to ani plíseň, ani výluh mořské soli, ale usazeniny kyseliny glutaminové, jež je v řasách naopak přínosem. Kelp tablety Naklíčeno jsou vhodné i pro zvířata (kočky a psy), zvláště tam, kde chovatelé nevyužívají prémiových krmiv s vyváženým obsahem živin, anebo krmí např. kočky granulemi s obsahem obilovin (hlavně s obsahem lepku), což je zvláště pro kočky naprosto nežádoucí.