Někdo si ani ve snu nedokáže představit, že by se kdy za život stěhoval. A pak jsou případy, kdy se stěhují opakovaně a tuto činnost považují za rutinu. Ať tak či tak, na tyto změny je nutné se řádně připravit, nepanikařit a hlavně se zbytečně nestresovat, ničemu to nepomůže.

schovka v krabici

1. Oslovte kamarády nebo přímo stěhovací firmu

Pokud bydlíme v menším bytě 1+1 nebo 2+1, můžeme třeba požádat o pomoc kamarády a pronajmout si třeba dodávku. Pokud ale máme byt větší 3+1 a víc a k tomu děti, je vhodnější oslovit profesionály, kteří nám pomohou. Stačí zavolat do firmy a domluvit si tzv. „prohlídku bytu“.

2. Návštěva technika firmy

Technik s notesem začne zapisovat podstatné údaje o velikosti bytu, množství stěhovaných věcí, nábytku, zapíše si adresu nakládky a vykládky (Vaše nová adresa), probere s Vámi termín a případně udělá předběžnou kalkulaci ceny. Velmi důležité je uvést, zda se budou přepravovat nějaké cenné předměty, např. vázy, sklo, sochy, obrazy, lustry a jiné. Časté je stěhování klavírů, pianin a jiných velkých hudebních nástrojů. Firmy jsou samozřejmě pojištěny proti případnému poškození čehokoliv, ale jsou velmi opatrní.

3. Přípravné práce

Pokud víte, že chcete některé věci nestěhovat na novou adresu, ale chcete je vyhodit, není na škodu zkusit je v předstihu prodat. Můžete tak vydělat nějakou tu korunu, která Vám potom přijde vhod při placení za stěhování. Pokud se jedná o staré, nepotřebné, rozbité věci, nahlaste to technikovi, oni se už o to postarají a odvezou vše zbytečné na sběrný dvůr.
stěhovací služby

4. Závoz papírových krabic

Je dnes běžné, že Vám stěhovací firma přiveze s předstihem papírové krabice, tzv. kartony, do kterých si uložíte všechno, co chcete přestěhovat. Samozřejmě Vám dodají i lepicí pásky a názorně předvedou, jakým způsobem nejlépe krabici ve spojích zalepit a jakou váhu obsahu krabice unese. Můžete se setkat také s tím, že Vám přivezou i velké igelitové pytle, do kterých se ukládá oblečení, které je nemačkavé, plyšové hračky apod. Výbornou věcí je také tzv. „šatní box“, který má uvnitř ocelovou tyč, na kterou si můžete pověsit oblečení na ramínku. Karton se uzavře a vy své oblečení stěhujete jako „ve skříni“, nic se nepomačká. Pokud máte v bytě zvířata, odvezte je třeba k přátelům před samotným stěhováním, stresuje je to.

5. Den D

Hlavně se dobře vyspat, nasnídat a hurá do práce. Než přijede stěhovací firma, je dobré nechat stranou varnou konvici, pár hrnečků, malých lžiček, kafe, cukr a nějaký talíř a nůž. Během dne totiž musíte něco sníst, osvědčené je objednat pizzu a pokračovat dál v práci. Páni od stěhovací firmy vše od nábytku po poslední kytičku naloží do auta a odvezou na adresu vykládky. Sejdete se tam, odemknete nový byt a hurá vykládat, ukládat a hlavně se z toho nezbláznit.