Fasáda domu podtrhne jeho celkový vzhled a udělá pomyslnou tečku za pracemi renovujícími či stavějícími nový dům. Na výběr je široká paleta barev, ze kterých lze vybírat. Jak ale vybrat takovou, která domu bude skutečně slušet?

barevné domy

Úplně na začátku je dobré vědět, jestli chceme tmavou nebo světlou barvu, každá se totiž chová trošku jinak. Tmavá barva má totiž tendenci po čase poměrně rychle blednout vlivem počasí a dalších přírodních vlivů, takže z jedné strany si může dům zachovat svou barvu a z druhé již ne, což bude působit nevzhledným dojmem. Tmavé barvy navíc neodráží světlo jako světlé, proto je vhodné pro zájemce o tmavé barvy zvolit moderní provětrávanou fasádu, která se nepřehřívá, nebledne a celkově má delší životnost.

Aby fasáda na domu dobře vypadala, musí všechno se vším ladit. Je potřeba se zaměřit na sladění s barvou oken, různými prvky na domě či kolem něj a také barevné sladění se střechou.

Co se týká barvy oken, je vhodné se řídit několika obecnými předpisy: ke dřevěným oknům (nebo oknům s dřevěným dekorem) se hodí přírodní odstíny (hnědá, okrová, žlutá či bílá), k šedým či antracitovým se mohou volit divočejší barvy (fialová, zelená, červená, modrá) a nakonec k bílým oknům lze vybrat odstíny jakékoliv.

Pokud máme nebo plánujeme mít dřevěné či kamenné prvky na domě či kolem něj, opět musíme myslet na celkové sladění barevných odstínů. Dřevo a pískovec je možné ladit s přírodními odstíny, kámen a beton pak můžou doplňovat výraznější barvy.
modrobílé domy

Je důležité myslet také na barvu střechy. Protože zatímco černá střecha snese prakticky všechny odstíny, červená musí mít méně výrazné barvy, jako jsou odstíny hnědé, okrové či bílé.

Barevný odstín ovlivní také struktura fasády. Ta hladká působí světleji, zatímco zrnitá je naopak tmavší. Je možné volit z více hrubostí a také podle techniky drásané či točené fasády.
růžová fasáda

Barvu dále ovlivní také velikost plochy, kterou bude zaujímat. Zatímco menší domy snesou sladce růžovou barvu, ty větší by s ní mohly působit přehnaně až nevkusně. Kdo přece o takovou barvu stojí, ji může použít na část plochy a zbytek doplnit více neutrální barvou.