Kdo má nějaký zatravněný pozemek, ví, jak namáhavé je jeho sekání, zvláště pokud má větší rozlohu. Samozřejmě, existují například sekací traktůrky, které nám práci značně usnadní, ale ty nejsou nejlevnější a se stále rostoucími cenami pohonných hmot se prodražuje i jejich provoz. Proto je pochopitelné, že si část lidí najímá na tuto práci externí firmu. Ta obvykle v domluvenou dobu přijede a pozemek vám poseká. Je však jasné, že jim budeme muset za práci zaplatit, a že cena za sekání trávy se může značně lišit.

vyšší, nesekaný trávník

Obvykle totiž tyto firmy nemají pevnou hodinovou sazbu, nýbrž se pohybuje v určitém rozsahu. Jak ale určí, který z nich zvolit? Samozřejmě pro ně by bylo nejlepší vždy požadovat nejvyšší možnou částku, avšak v takovém případě by zákazníci rychle přešli ke konkurenci, která nabízí levnější možné sazby. Z tohoto důvodu existují jasná pravidla, která říkají, jakou sazbu zvolí.

Ta v první řadě závisí na výši trávníku. Pokud je dobře udržovaný a nízký, je jeho posekání mnohem jednodušší. Také se při něm spotřebuje méně pohonných hmot, což znamená i nižší náklady. Na druhou stranu, pokud je zde metrový porost se silnými, tuhými stébly, pak je zde práce podstatně více. S ním si totiž není tak snadné poradit. Dále je důležité také rozložení pozemku, či spíše překážek v sekání. Pokud zde máme pouze trávu, pak obvykle není sekání příliš velký problém. Avšak pokud zde rostou stromy či jsou zde kameny, kterým je potřeba se vyhýbat, pak už je celý proces náročnější.

čerstvě posekaná tráva

Zapomenout nemůžeme ani na členitost pozemku. Je rovný jako podle pravítka, nebo se jedná o relativně prudký svah? Jsou zde srázy, na které je potřeba si dávat pozor? To vše je potřeba zvážit. Není tedy divu, že si pracovník firmy obvykle pozemek prohlédne, než stanoví cenu. Díky tomu bude totiž také vědět, jakou techniku by měli použít. A to rozhodně ušetří jak čas, tak i peníze – a to je pro každou firmu rozhodně výhodné.