Řady milovníků oříšků se stále rozrůstají a není se rozhodně čemu divit, protože patří mezi nejlepší potraviny a pochutiny vůbec! V kruzích zastánců zdravého stravování si své stále místo dávno vybojovaly. U věčných dietářek už je to ale trochu těžší. Z tohoto důvodu je neustále nutné připomínat, že tuky, které oříšky obecně obsahují, jsou zdravé a v celkovém pohledu mají na lidské tělo blahodárné účiny. S jejich zařazením do jídelníčku tak rozhodně neztloustnete. Velkou výhodou také je, že jsou jejich řady opravdu rozmanité a každý si tak přijde na své. Vybírat můžeme například z kešu, mandlí, pistácií, vlašských oříšků, buráků (podzemnice olejné), para, makadamových, pekanových nebo třeba lískových.

druhy ořechů

Stručný úvod máme za sebou, a teď je na řadě hádanka: Víte, který durh patří k těm nejzdravějším, obsahuje velké množství selenu a vyniká jemnou krémovou a lehce kokosovou chutí? Ano, jedná se o oříšky para, často také jednoduše nazývané brazilské, právě podle jejich domoviny. Co nám může konzumace těchto oříšků přinést a jaké pro ně najdeme využití v kuchyni?

para ořechy strom

Zásluhou již zmíněného minerálu selenu, na který jsou opravdu bohaté, jejich konzumace zlepšuje obranyschopnost organismu, a my tak lehce nepodlehneme nejrůznějším nachlazením, a podporují funkci jater při zbavování se toxinů z těla. Selen má ovšem také své nevýhody. S jeho množstvím by se to tak nemělo přehánět. Z tohoto důvodu je doporučené množství para ořechů 1-3 denně. I když se toto množství může zdát zanedbatelné, není tomu tak, přihlédneme-li ke skutečnosti, že jsou doslova napěchovány živinami, minerály, vitamíny a dalšími prospěšnými látkami. Ženy je určitě oblíbí hned po tom, co zmíním, že mají velice příjemný vliv na kvalitu naší pokožky, která se stává vláčnější, pružnější a lépe odolává přibývajícím létům, jež na ni zanechají mnohem menší následky. Ještě lepší ale je, že i přes to, že se jedná o druh, který obsahuje nejvíce tuku, napomáhají urychlovat proces hubnutí, protože zrychlují metabolismu a díky velkému podílu vlákniny zasytí na dlouhou dobu. Potřebujete-li vybudovat svalovou hmotu, jistě nebude jejich zařazení do jídelníčku na škodu.

Jako většina ořechů, i para napomáhají k dobré funkci kardiovaskulárního systému, snižování cholesterolu, zvyšují práci mozku a zahánějí deprese a nervozitu. Velice dobré výsledky jsou zaznamenány také v oblasti boje s rakovinnými onemocněními a osteoporózou.

Dalším faktorem, který vás jistě zajímá, jsou para ořechy cena. Vše se samozřejmě odvíjí od jejich kvality. Jelikož jich ale nesníte moc, vydrží vám tedy déle a vyplatí se investovat do vyšší kvality.

Poměrnou novinkou je olej získávaný z těchto oříšků. Můžete jej tak přidávat do salátů, sladkých a slaných pokrmů, při pečení anebo třeba jako masku na váš obličej. Uplatnění klasických ořechů ve vaši kuchyni už je pak na vás a vaší vynalézavosti. Zkusit můžete například přidání do kaše, jogurtu anebo müsli. Na závěr nezbývá nic jiného než popřát dobrou chuť a hodně zdraví!