Pokud se rozhodnete vzít si hypotéku, musíte počítat s tím, že budete pro banku potřebovat kromě slušného a stabilního příjmu i zástavu, a to nemovitost. Jedním z řešení v tomto případě je pořízení družstevního bytu .
předání klíčů

Výhody družstevního bytu

Pořízení bytu je většinou i s pomocí hypotéky finančně dost náročné, proto je zde varianta zakoupení podílu v bytovém družstvu. Nesporným kladem je i to, že úspora v tomto případě činí až 20%.

Tři možnosti

1)

Volit můžete ze tří možností, a tou první je zástava v podobě jiného nemovitého majetku, ať u vlastního nebo někoho z rodinných příslušníků. Výhodou je zde i nízká úroková sazby hypotečního úvěru a financování až do 100%. Jako zástavu lze družstevní byt použít až ve chvíli, kdy dojde k jeho převedení do osobního vlastnictví.

2)

Dalším z variant je hypotéka na bydlení, tedy úvěr, kdy se počítá s pozdějším převodem do osobního vlastnictví, zde je opět možnost zajištění jiným nemovitým majetkem nebo financováním prostřednictvím předhypotečního úvěru až do 100% kupní ceny (zde není nutná zástava), některé peněžní ústavy požadují 10-30% z vlastních zdrojů, které by měly posloužit k převodu členských práv. Plusem předhypotečního úvěru je i to, že první rok jsou hrazeny pouze úroky. Využít ale můžete i do té doby naspořených financí, příp. překlenovacího úvěru. Tato možnost je výhodná v tom, že s bytem pak můžete nakládat podle svého uvážení.
křesílko u gauče

3)

Pokud ani jedna ze shora uvedených variant není pro vás, pak je zde šance v podobě kombinací úvěrů bez zástavy, počítat musíte s tím, že tato cesta se neobejde bez problémů. Ideální je v tomto případě využít úvěr ze stavebního spoření s tím, že když daná částka nebude dostačující, je možné sjednat stavební spoření u více peněžních ústavů a kombinovat pak i úvěry z těchto bank.