Jedním ze základů spokojeného života je i bydlení. Náš domov by mělo být místo, kde se cítíme dobře, kde můžeme relaxovat a nabírat nové síly. Abychom zde však vytvořili žádoucí atmosféru, je také nutné, aby se nám zde líbilo, tudíž musí mít i pěkný vzhled, který ovšem není na úkor praktičnosti.

Ačkoliv však každý z nás má jiný vkus, je pochopitelné, že některé prvky se u většiny budov opakují, buď proto, že si je vynutí bezpečnostní pravidla, nebo zkrátka proto, že jsou praktické a mnoha lidem se líbí.

kamobklad2

To je pravda také o kamenném obložení, ať už vnitřním či vnějším. To má za úkol nejen zlepšovat vzhled, ale také zpevňovat a chránit fasádu či zdi. Je tedy jasné, že se jedná o velmi užitečný prvek, a není tedy divu, že jej najdeme na mnoha místech.

Samozřejmé však je, že nemůžeme k tomuto účelu použít jakýkoliv typ kamene. Některé se hodí více, jiné méně. Ovšem různá je také jejich cena. Je proto nutné najít kompromis mezi ní, kvalitou a vzhledem.

Někteří lidé se proto ptají, zda je možné použít jako obklad přírodní kámen. Zde však záleží na tom, co přesně přírodním kamenem myslíme. Pokud máme na mysli klasické kameny, které najdeme například při procházce přírodou, pak tyto jsou obvykle nevhodné, a to hned z několika důvodů.

kamobklad3

Předně většina z nás nemá dostatečné znalosti, aby přesně dokázala určit druh a typ. Nevíme tedy, zda bude mít požadované vlastnosti. Navíc je zde i fakt, že jejich tvar je velmi nepravidelný, což sice může v některých případech vypadat dobře, avšak většinou to snižuje jak účinnost, tak i celkový vzhled.

Pokud však mluvíme o přírodních kamenech, které byly profesionálně vytěženy a upraveny, jako například břidlice či žula, pak není důvod, proč tyto nepoužít. Naopak, v naprosté většině případů jsou pro tento účel nejvhodnější. Navíc máte i jistotu, co kupujete, a to je také velmi důležité. Bez toho bychom se totiž neobešli.